Bu yazımızda, yılbaşı turları arasında yer alan Batı Karadeniz turlarından bir tanesini sizlere aktarmaya çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Tur başlangıcı 31 Aralık 2012 olmakla birlikte, Batı Karadeniz Turunun BKM Tur tarafından düzenlendiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Batı Karadeniz Turu tur programına birlikte bakalım:

Yılbaşı turları – Batı Karadeniz Turu: (31 Aralık 2012-1 Ocak 2013)

1. Gün:
İstanbul Merter BKM Tur otoparkında 07:00’da gerçekleşecek buluşmanın takibinde, Harbiye BKM Tur Merkez ofis önünde gerçekleşecek olan buluşmanın saati 07:30’dur. Kadıköy Eski Salı Pazarı önünde 08:00’da gerçekleşecek olan buluşmanın sonrasında ise, 08:45’te İzmit Asya Otel karşısında son buluşma gerçekleştirilecektir. Sonrasında, Safranbolu’ya doğru hareket ile, Batı Karadeniz turuna başlanacaktır.
Safranbolu’ya varıldığında ilk olarak Yörük Köyü’ne gidilecektir. Burada arnavut kaldırımlı taş sokaklarda yapılacak olan yürüyüş, Sipahioğullarından kalma iki konağın ve sonrasında görülecek olan Çamaşırhanenin ardından Safranbolu Merkez’e geçilecektir. Burada öncelikle Hıdırlık Tepesi’ne gidilerek Safranbolu’nun eşsiz manzarası izlenecek, ve bir de çay molası verilecektir. Daha sonra ise Safranbolu tarihi çarşısına gidilecektir. Çarşının gezilmesinin sonrasında Kaymakamlar Konağı ziyareti gerçekleştirilecektir. Kaymakamlar Konağının gezilmesinden sonra, Manifaturacılar Çarşısı, ve Semereciler Çarşısından geçilerek Kileciler Konağına gidilecektir. Kileciler Konağı ziyaretinin de tamamlanmasının ardından İzzet Mehmet Paşa Cami ziyareti gerçekleştirilecektir. Demirciler Arastası, Bakırcılar Arastası, Yemeniciler Arastası, Köprülü Mehmet Paşa Cami, Pazar Yeri, Cinci Hamamı, Cinci Hanı, Yemeniciler Çarşısı, Kazdağlıoğlu Cami… Safranbolu’da görülecek olan diğer yerler arasında sayılmaktadır. Belirtilen yerlerin görülmesinin ardından, bir restauranta gidilerek, ekstra öğle yemeği molası verilecektir. Öğle yemeği molasının sonrasında Hükümet Konağı’na gidilecektir. Saat Kulesi’nin de görülmesi gerçekleştirilerek, aynı yüksek noktadan, panoramik olarak Ayastefanos Kilisesi’nin görülmesi de gerçekleştirilecektir. Bunun sonrasında bir lokumcuya gidilerek, hem lokumların tadına bakılacak, hem de aynı zamanda istenilen lokum alışverişi yapılacaktır. Burada safran çayı ikramı da gerçekleştirilecektir. Daha sonra ise, yılbaşı turları misafirlerine serbest zaman verilecektir. İsteyenler istedikleri gibi serbest zaman geçirdikten sonra ise, kalınacak olan otele gidilerek yerleşilecektir. Akşam yemeğinin yenilmesinden sonra, isteyenler, ekstra olarak, Tarihi Safranbolu Çarşısı içerisinde bulunan eğlence mekanlarından dilediklerine giderek yılbaşı kutlamalarına dahil olabileceklerdir. Sonrasında ise konaklama, yerleşilen otelde gerçekleştirilecektir.

Batı Karadeniz Turu Ve Yılbaşı Turları

2. Gün:
Yapılacak olan açık büfe sabah kahvaltısını takiben yola çıkılacak, ve Amasra’ya ulaşılacaktır. İlk olarak Kuşkaya Yol Anıtı görülecek, sonrasında ise Bakacak Tepesi’nden Amasra’ya panoramik olarak bakılarak fotoğraf molası verilecektir. Kale İçi, Bedesten, Oymacılar Çarşısı, Liman, ve Şapel Amasra’da görülecek olan yerler arasında sayılmaktadır. Oymacılar Çarşısı’na gidilerek buranın dolaşılması; ve tel kırma sanatı hakkında bilgilerin alınmasının ardından, ekstra öğle yemeği yemek için, Karadeniz balıklarının bulunabildiği bir restauranta gidilecektir. Öğle yemeğinden sonra hava şartlarının uygun olması halinde ekstra bir tekne turu gerçekleştirilecek, ve sonrasında Abant’a doğru yola çıkılacaktır. Abant’a varış sonrasında Abant Gölü kenarında verilecek olan serbest zamanın sonrasında, gün sona ererken İstanbul’a doğru yola çıkılacaktır.

Yılbaşı Safranbolu Amasra Turu 2012-2013

Batı Karadeniz turu için BKM Tur tarafından belirlenen kişi başı fiyatın 169 TL olduğunu belirtmeyi, ve tura katılım için BKM Tur ile irtibata geçilmesi gerektiğini de unutmamak önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir