Yılbaşını nerede geçireceğimizin ilk belirleyicisi aslında izin durumumuz. Ülkemizde sadece yeni yılın ilk günün tatil olduğunu hesaba katarsak bulunduğunuz şehirden kıpramak pek mümkün değil. Ben önerilerimi sunarken izin alabildiğinizi varsaymak istiyorum. Tabi ki tercih sizin, fakat izin alabilen kişiler için hem yurtiçi, hem yurtdışın da birçok seçenek var.

Yılbaşı denince akla gelen ilk şey nedense kar oluyor. Noel baba ve kızağının yolda kalmaması için, yılbaşı çoraplarının hediyelerle dolması için kar gerekli. Bu nedenle tatil dümenimizi karın olduğu yılbaşı serüveni yaşatabilecek, doğal mekânlara çevirmek istersek yurtiçi seçenekleri içinde;Bursa, Bolu, Sapanca, Kartepevar. Bu şehirlerimizde yılbaşı kutlamak son derece keyifli ama biraz maliyetli olacaktır. Çünkü buralardaki oteller sezonunu yaşadığı için fiyatları yüksek olacaktır. Türkiye’de kutlama ne için yapılırsa yapılsın İstanbul eğlencenin merkezi. Ayrıca her durumda son derece alternatifli olduğu için ucuz, pahalı birçok seçeneği size sunabiliyor. İstanbul’da romantik bir yılbaşı Adalar’ da kutlanıyor. Eğlence dozu yüksek partiler Beyoğlu ve Taksim’de yapılıyor. Pahalı olsa da elit bir kutlama diyorsanız boğaz manzaralı mekânlar, eski gazino kültürünü devam ettiren meşhur sanatçılar çıkaran mekânlar var. Anlayacağınız İstanbul her türlü süsü ve eğlencesi ile sizi bekliyor diyebiliriz.

yilbasi taksim

kartepe yilbasi2

kartepe yilbasi2

İzni kopardım yurtdışına çıkmak istiyorum, kutlamayı evinde yaşamak istiyorum diyorsanız. Ülke ülke, şehir şehir önerilerimiz hazır. Avrupa ve Amerika’nın bayramı Noel bu nedenle kutlamalar orada çok uzun ve doruk noktasında. Düşünün ki bizim bir gün kutladığımız gün için hazırlıklar bir ay öncesinden başlıyor. Onlarda nasıl oluyordur. Her şehri görsel bir mabette çevirip, yılbaşı tüm ihtişamı ile kutlanıyor.

New York’ da kutlamaların merkezi Times Meydanı. Ama güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarılmasından dolayı meydana 20:00 den sonra girmek nerede ise imkânsız, sokaklarda içki şişeleri ile dolaşmak yasak. Saatler 00.00 gösterdiğinde insanlar ağızlarına 12 adet üzüm alıp yeni yıla üzüm tanelerini yiyerek giriyorlar. Bu bereketli bir yıl geçirme temennisi için yapılıyor.

Efsane şehir Prag aşkı size tepsi ile sunuyor. Prag’ da tercihe gerek görmeden herkes tarihi Charles Köprüsü’ nün üzerinde yeni yıla giriyor. Tüm yılını bu duygu ile dolu geçirmek isteyenlerin tercihi Çek Cumhuriyeti oluyor. Buradaki yılbaşı kutlamaları oldukça geleneksel. Tüm Hristiyan adetler atlanmadan gerçekleştiriliyor.

yilbasi prag

LasVegas yılbaşını sınırsız içki, sınırsız eğlence ile kutluyor. Yeni yılda şansını ölçmek isteyenlerin tercihi olmalı.

Avusturalya’nın kültür ve sanat şehri Sidney’ de tüm kent ilahi okuyarak yeni yıla giriyor. Bu gelenek 1933 yılında bir radyo spikerinin başlattığı bir gelenek.

Londra’ da TrafalgarMeyda’nın da yeni yıla girmek Londra’nın en büyük geleneği Big Ban çanı çaldığında meydanda herkes yanındaki ile öpüşmeye başlıyor. Tanımadığınız biri ile öpüşmek istemiyorsanız yanınızda parteriniz olsun.

Rusya’nın en uzun bayramı Noel tam 10 gün sürüyor. Her toplantıya ev sahipliği yapan Kızıl Meydan ve bu meydanda yer alan Kremlin sarayı gece 00:00 da patlayan havai fişeklerle coşuyor. Spassky kulesindeki tarihi saat son vuruşunu gerçekleştirdiğinde herkes kadehlerine şampanyasını doldurmuş dilek tutarak yeni yıla girmiş oluyor.

Romantizm ve modanın şehri Paris’te ChampsElyees Bulvarında yılbaşına girmek büyüleyici bir macera olur. Bulvarı modacılar süslüyor. Anlayacağınız karşılaşacağınız manzara hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacaktır.

Almanya’nın tarih kokan Brandenburg kapısı ile Zafer Anıtı arasında kalan 2 kilometrelik 17 Haziran Caddesi günler öncesinden süslenir. Yiyecek içecek stantları koyulur, ünlü sanatçıların konserleri düzenlenir. Bu caddede sabah ışıyana kadar yılbaşı eğlencesi kutlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir