Kültür turları kategorisindeki bu tur yazımızda yaklaşan Şeb-i Arus törenleri için  BKM Tur tarafından 7 Aralık da düzenlenen İstanbul çıkışlı Şebi Arus Turu Konya – Kapadokya Turu hakkında bilgiler yer almaktadır.

Öncelikle Şeb-i Arus Nedir? Şeb-i Arus ile ilgili bilgiler verelim.

Şeb-i Arus Nedir?

17 Aralık 1273 Hz. Mevlana’nın hakka kavuştuğu gündür. Mevleviler Hz. Mevlana’nın yaradana kavuştuğu bu güne  Şeb-i Arus diyorlar. Hakka kavuştuğu için duyduğu mutluluktan dolayı düğün günü, gelin gecesi anlamına gelen bu güne Şeb-i Arus denilmektedir. Her yıl 7 Aralık ile 17 Aralık tarihleri arasında Hz. Mevlanayı anmak için düzenlenen törenlere Şeb-i Aruz törenleri denir. Hz. Mevlana doğup yaşayıp öldüğü güne kadar aşk dan başka hiçbir şey konuşmamıştır. Hz. Mevlâna ömrünü, Kur’an’a ve Peygamberimize adamış ve hiç kimseyi ayırmadan yaradılanı yaradandan ötürü seven biridir. Hz. Mevlana Allah’a olan aşkından dolayı öleceği günü bir son olarak değil gerçek alemde bir başlangıç olarak görür. Bunun için Şeb-İ Arus mevleviler için çok önemli bir gün olup Hz. Mevlanayı anma törenleri ağlamaktan öte Hz. Mevlana’nın Allah’a sevgiliye kavuştuğu için düğün günüymüş gibi o gün kutlanır.

Şeb-i Arus Turu Konya – Kapadokya 7 Aralık Tur Programı

Şebi Arus Turu Konya – Kapadokya Turu 2 gece 3 gün süren 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklamalı 7 Aralık 2012 günü başlayıp 9 Aralık 2012 günü biten bir tur programıdır.

1. Gün: 07.12.2012

Buluşma Yerleri:

Mercedes Travego & Tourismo araçlar ile yapılan turlar için ilk olarak 07 Aralık 2012 günü saat 21.00 de Bkm Merter Otoparkında konuklar ile buluşup buradan  Saat 22.00 de ise 2. buluşma yeri olan BKM Turun Harbiye Merkez Ofisi önünden de Bkm Turun değerli konukları alınırken Anadolu yakasında Kadıköy Eski Salı Pazarı Otoparkından tura katılacak olan diğer konuklarda saat 23.00 de alınıp son olarak saat 00.15 de İzmit Asya Otel karşısından tura katılacak konuklar alınarak Bolu Ankara güzergahında devam eden toplamda 700 km olan yolculuk BKM Turun sınırsız ikramları ile keyifli Konya Şebi Arus Turu Nevşehire doğru  başlamış oluyor.

 2.Gün: 08.12.2012

Tur programının 2.günü Cumartesi Nevşehir’in Hacıbektaş (Sulucakarahöyük) ilçesindeki Üç ana bölümden  oluşan Hacıbektaş-i Veli Müzesinde Hacıbektaş-i Veli Türbesi, Balım Sultan Türbesini, Nadar Avlusunu, Üçler Çeşmesini, Dergâh Avlusunu, Aslanlı Çeşme’yi, Hazret Avlusunu, Altılar Kapısını, Hasbahçe, Çilehane’yi ve Kırklar Meydanı ziyaretleri gerçekleştirilerek  Nevşehire ulaşmak için hareket ediliyor. Yol üzerinde bulunan Gülşehir ve Açık Saray da gezilerek otele yerleşip bir süre dinlenmek için ara verdikten sonra Göreme Açık Hava Müzesinde bulunan yaklaşık 20 kilise ve mezar odalarını görmek için Göreme Açık Hava Müzesi ziyaret ediliyor. Kapadokya turu içinde yer alan doğa harikası peri bacaları ile Paşabağ (Rahipler Vadisi) ardından Çavuşin ve Aşk Vadisi gezilerek muhteşem manzarada fotoğraf çekebilmek için Dervent vadisinde bir moladan sonra Kapadokya vadisini sarıp sarmalayan Kızılırmak kenarında yer alan Zelve, Çavuşin ve Avanos’ a doğru ilerliyoruz. Avanos denilince hemen akla gelen Hititlerden bu yana devam eden çanak atölyelerinde ustaların marifetlerini izlenip satış mağazalarından alış-veriş yapabiliyor. Avonos’da yöresel kilim, halı dokuma atölyelerinde geometrik şekiller içeren halı-kilim imalatı hakkında bilgi edinilip günün sonunda Kızıl vadide güneşin batışını izleyerek otele geri dönüş için harekete geçilir.

3.Gün: 09.12.2012

Tur programının 3.gününde ise Konya’da geziye devam ediliyor. Önce şehir merkezinde yapılan serbest kahvaltı ile tur programı içinde gezilecek yerlere Âlimlerin Sultanı olan Hz. Mevlana Müzesi ile başlanıyor. İnsanın rahatlatan ney sesi eşliğinde Hz. Mevlana ve babası Baha’uddin Veled’in Sandukası, Yavuz Sultan Selim Şadırvanı, Gümüş Kafes, Nisan tası, el yazmaları, Sakal-ı Şerif, Kutsal Emanetler, Tasavvufi Çalgılar, Değerli Halı ve Kilimler, Horasan Erenleri ve Çelebi Mezarları,  Aşevi ve Derviş Evini görüp turun devamında Sultan Selim Camii, Üçler Mezarlığı ve Şerafettin Caminin yanından Şems-i Tebriz-i Türbesi ve Camiini geziliyor.

Öğle Yemeğinde Konya’nın meşhur lezzetlerinin tatmak için otantik bir restorantta yemek molası veriliyor. Yemek olarak Etli ekmek, Mevlana böreği, Batırık ve Tandır gibi Konya’nın meşhur ürünleri tavsiye ediliyor.

Yemek sonrasında Sema Törenini izlemek için Mevlana Kültür Merkezine gidiliyor burada  ayrı anlamlara sahip toplam 7 bölüm olan Sema Töreni izleniyor.

Sema Töreni  izlenip Sema Töreni hakkında bilgi alındıktan sonra Selçuklu dönemine ait Mimar Emir Celalettin Karatay tarafında inşa edilen bugün Karatay Çini Eserleri Müzesi olan Karatay Medresesi ziyaret ediliyor. Gene Selçuklu dönemi mimari örneklerini taşıyan miladi takvime göre 1264 yılında yapılmış olan İnce Minare Müzesi (Darü-l Hadis) ve şehrin merkezindeki , Alaeddin Camii, Selçuklu Sarayı (Selçuklu köşkü) kalıntısı geziliyor. Buradan Konya’nın meşhur mesire yeri Meram Bağları ve devamında Tavus Baba Türbesi görülerek Şebi Arus Turu Konya – Kapadokya Turu tamamlanmış bulunuyor. Ve İstanbul’a dönmek üzere harekete geçiliyor. Akşam saatlerinde Şebi Arus Turu Konya – Kapadokya Turuna katılan tüm misafirler tura katıldıkları adreslere geri bırakılıyor.

BKM Turun Şebi Arus Turu Konya – Kapadokya Turu için belirlemiş olduğu kişi başı fiyat ise 179.00 TL den başlamaktadır.

7 Aralıkta başlayacak olan Şebi Arus Turu Konya – Kapadokya Turuna katılmak için BKM Tur ile iletişime geçiniz. Tel: 0212 343 18 18

Incoming search terms:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir